ANKETA KRÁL CYKLISTIKY

Historie ankety Král cyklistiky se píše již od roku 1965. Prvním korunovaným se tehdy stal silniční cyklista Pavel Doležal, který byl odměněn za druhé místo ve velmi prestižním Závodě míru. Český svaz cyklistiky, který anketu každoročně vyhlašuje byl prvním svazem, který začal své úspěšné sportovce oceňovat.

V současné době je král vybírán z disciplín, které ČSC zastřešuje. Jsou jimi silniční cyklistika, dráhová cyklistika, MTB a trial, BMX, cyklokros, sálová cyklistika a cyklistika handicapovaných. V posledních letech se oceňují ale také mladí talentovaní sportovci, kdy je vyhlášen nejlepší junior a udělována je i cena fair-play. Atmosféru slavnostní události pak dokresluje také uvádění legend české cyklistiky do Síně slávy ČSC.

Vítěz je tradičně korunován dílem Jaroslava Fafka, když tento mezinárodní rozhodčí kolové vlastnoručně zhotovil královskou korunu. V současné době putovní klenot patří Romanu Kreuzigerovi, který v roce 2018 vyhrál anketu na základě výsledků dosahovaných v silničním WorldTour pelotonu a historicky nejlepším umístěním na Mistrovství světa, když v rakouském Innsbrucku skončil šestý.

V novodobé cyklistice se prozatím nepodařilo nikomu překonat rekordmany v poštu získaných titulů Krále cyklistiky, kterými jsou bratři Pospíšilové, když za mistrovské tituly v kolové v anketě zvítězili celkem osmkrát. Jejich úspěchu se přiblížil Ján Svorada, vítěz několika etap Tour de France, který byl korunován šestkrát a ze současných závodníků je tomu nejblíže právě Roman Kreuziger, když zvítězil už pětkrát. Kdo si královskou korunu odnese tentokrát?